Jak sprawdzić kontrahenta w transporcie?

5/5 - (2 votes)

Obawiasz się, że firma z którą nawiązujesz współpracę jest nierzetelna? Masz wątpliwości co do prawidłowości jej działalności?

autostrada (2)

Czy wiesz, w jaki sposób zweryfikować czy przedsiębiorstwo, aby sprawdzić, czy nie chce Ciebie oszukać? Poniżej podajemy kilka sposobów ? zarówno tych mniej jak i bardziej skutecznych, a możliwych przy sprawdzaniu wiarygodności naszego kontrahenta.

  1. Najlepszą, choć nie zawsze do końca wiarygodną opinią na temat przedsiębiorstwa, jest opinia osób bądź firm, które z nim współpracowały. Obecnie powszechna dostępność do Internetu daje szerokie spektrum takiego działania. Należy jednak pamiętać, że negatywne opinie może wyrażać na temat naszego potencjalnego kontrahenta chociażby konkurencja.
  2. Przede wszystkim nasz kontrahent powinien podać nam numer stacjonarnego telefonu ? pozwoli to na zweryfikowane jego autentyczności -zobacz czy na różnych stronach internetowych jest ten sam numer. Warto także sprawdzić adres siedziby firmy. Mój znajomy niestety nawiązał kiedyś współpracę z oszustem, dopiero po czasie poprosił znajomego, który mieszkał w Anglii, aby ten sprawdził podany adres. Okazało się, że znajdowały się tam? puste magazyny. Zawsze jeśli istnieje możliwość sprawdzenia siedziby, warto to zrobić ? czy to przez rodzinę, znajomych i ich znajomych, często rozsianych po całej Polsce i Europie.
  3. Jeśli w imieniu kontrahenta, np. spedycji, występuje pracownik, masz pełne prawo zażądać od niego dokumentów, którymi powinien się okazać, najlepiej jeśli byłoby to pełnomocnictwo sporządzone w formie aktu notarialnego lub upoważnienie z potwierdzonymi notarialnie podpisami pracodawcy.
  4. Bardzo skutecznym sposobem jest oczywiście sprawdzenie przedsiębiorstwa za pomocą numeru NIP oraz REGON. Dlatego też w pierwszej kolejności warto zajrzeć na:
  1. Istnieje możliwość potwierdzenia zgodności między krajem, miejscem rejestracji pojazdu a siedzibą firmy potencjalnego kontrahenta: http://www.tablicerejestracyjne.pl/tablice-rejestracyjne.
  2. Kolejnym krokiem może być stwierdzenie, czy polisa ubezpieczeniowa nie została sfałszowana. W tym celu istnieje możliwość wykonania telefonu do zakładu ubezpieczeniowego, którego nazwa widnieje na polisie i zweryfikowanie, czy jest on ich klientem i czy posiada aktualną polisę.

W każdym przypadku, kiedy podejrzewamy choć odrobinę, że nasz kontrahent chce nas oszukać warto przejrzeć wszelkie informacje na jego temat w Internecie, sięgnąć po przytoczone powyżej sposoby, lepiej dmuchać na zimne niż ponieść straty przez własną nieostrożność.

 

Źródło: www.cds-odszkodowania.pl