Tracking przyjazny zleceniodawcy transportu

Rate this post

gps-truckSystemy telematyczne to innowacyjne narzędzia do monitorowania floty w transporcie, wykorzystujące do działania technologię satelitarną GPS.

Za ich sprawą użytkownik otrzymuje na cyfrowej mapie (w czasie rzeczywistym) szczegółowe informacje o pozycji pojazdów oraz wszelkie ich dane techniczne.

Systemy te są bez wątpienia produktami bardzo przydatnymi w procesach zarządzania flotą, podnoszą ekonomiczność taboru samochodowego, ułatwiają komunikację między kierowcą a dyspozytorem i nade wszystko zwiększają bezpieczeństwo w transporcie. I choć wydawałoby się, że główne profity z ich wykorzystania odnoszą przewoźnicy, to w znacznym stopniu są one także potrzebne dla zleceniodawców.

 

Usługodawcy godni zaufania

Dzięki możliwości śledzenia pojazdów zleceniodawcy transportowi są w stanie ?czuwać? nad prawidłowymi procesami przewozowymi, których głównym celem jest dostarczenie bezpiecznie ładunku na miejsce i czas. Dlatego też decydując się na współpracę z konkretnym przewoźnikiem warto sprawdzić, czy korzysta on z usług dostawców telematycznych, a jego pojazdy są wyposażone w specjalne urządzenia do monitoringu. Wykorzystanie przez usługodawcę tego typu narzędzi sygnalizuje, że jest on godny zaufania, a to w tej branży bardzo ważne.

 

Jak to działa?

Jeśli nasz partner biznesowy korzysta z systemów telematycznych (jego samochody są wyposażone w urządzenia z niezależnym GPS), otrzymuje on od swojego dostawcy login i hasło do strony internetowej, z pozycji której może śledzić swoją flotę, monitorować zachowania kierowcy i rozdawać poszczególne zadania. Zleceniodawca może poprosić go o udostępnienie tych danych aby mieć wgląd w historię trasy, jej przebieg i lokalizację towaru. Jednak nie wszyscy usługodawcy na to przystają z obawy o wyciek poufnych informacji. Wówczas pozostają tylko rozmowy telefoniczne i dopytywanie o bieżącą pozycję samochodu z ładunkiem.

Często także zdarza się, że nadawcy towarów korzystają równocześnie z usług wielu usługodawców transportowych. Wówczas oznacza to, że załadowca musi każdorazowo dzwonić do poszczególnych przewoźników i prosić ich o loginy i hasła do swoich systemów, a uzyskanie ich jak wiemy nie jest pewne.

Na szczęście znaleziono idealne wyjście z tej sytuacji, z którego będą zadowoleni zarówno przewoźnicy, jak i załadowcy.

 

Wiele transportów na jednej mapie

Kilka miesięcy temu firma TimoCom Soft- und Hardware GmbH wprowadziła na rynek nowy TC eMap?, czyli moduł kalkulacyjny tras z innowacyjną funkcją trackingu. Program umożliwia monitorowanie wielu transportów na jednej mapie. Jest to niewątpliwe ogromna zaleta dla zleceniodawców, którzy są w stanie śledzić różnych (często międzynarodowych) usługodawców w jednym miejscu i nie tracić cennego czasu na telefony do poszczególnych przewoźników lub uzyskiwać loginy i hasła do różnorodnych systemów monitorujących położenie pojazdu.

Program jest obecnie zintegrowany z ponad 70 systemami telematycznymi z całej Europy. Dzięki temu rozwiązaniu odpada konieczność czasochłonnego i uciążliwego przelogowywania się zleceniodawców pomiędzy niezależnymi platformami.

Przewoźnicy nie muszą także obawiać się o wyciek firmowych danych, gdyż udostępniają swojemu kontrahentowi wyłącznie iformacje o aktualnej pozycji pojazdu i to w ściśle określonym przedziale czasowym. Z programu mogą korzystać jedynie zweryfikowani użytkownicy, posiadający indywidualny numer ID w TimoCom.

TC eMap? dodatkowo pokazuje szczegółowe dane dotyczące całej trasy przejazdu, pozwala optymalnie ją zaplanować; co przyczynia się do zmniejszania emisji CO2, obliczyć jej koszty; co umożliwia załadowcom negocjacje cen z  usługodawcami oraz wyświetlić natężenie ruchu na drogach całej Europy.

 

Podsumowanie

Dzięki monitoringowi pojazdów korzystają wszyscy uczestnicy łańcuch dostaw. Dla zleceniodawców oznacza on możliwość bycia zawsze na bieżąco oraz bezpieczeństwo ich ładunków. Wybierając usługodawców, udostępniających swój tabor do trackingu, mogą liczyć na ich wiarygodność i transparentność oraz znaczną poprawę komunikacji. Dodatkowo za sprawą takich programów jak TC eMap? można mieć dostęp do różnych dostawców rozwiązań telematycznych na jednej platformie, a to znacznie ogranicza czas i koszty.