Wakacyjne ograniczenia ruchu w Europie Wschodniej

4/5 - (1 vote)

Zakaz przejazdu dla samochodów ciężarowych w przypadku wysokich temperaturachograniczenia ruchu

 1. Letnie graniczenia na Ukrainie
 2. Okresowe ograniczenia na Białorusi
 3. Tymczasowe zakazy w Kazachstanie
 4. Czasowe ograniczenia w Rosji
 5. Zakazy w stolicy Mołdawii
 6. Podsumowanie

Planując transport na Wschód warto pamiętać, że w niektórych krajach w okresie letnim wprowadzane są ograniczenia ruchu dla pojazdów ciężarowych, gdy temperatura powietrza przekracza określone normy. Są to tzw. zakazy temperaturowe, które mają na celu zapobieżenie deformacji miejscowych dróg w upalne dni.

Kto, gdzie i kiedy powinien pamiętać o zakazie jazdy?

 1. Letnie ograniczenia na Ukrainie

Na Ukrainie co roku od 01.06 przez całe lato wprowadza się ograniczenia w ruchu ciężarowym, gdy temperatura powietrza przekracza +28 stopni Celsjusza. Zakaz obowiązuje pojazdy ciężarowe o masie całkowitej powyżej 24 ton i nacisku na oś powyżej 7 ton w godz. Od 10.00 do 22.00. Drogi objęte ograniczeniem określane są przez Państwową Agencję Dróg Ukrainy. Na drogach w czasie zakazu ustawiane są stosowne znaki drogowe oraz panele informacyjne, a kierowcy mogą korzystać z wyznaczonych miejsc parkingowych wzdłuż dróg (w celu tymczasowego parkowania przygotowano ponad 940 takich punktów). Za łamanie ograniczeń grożą wysokie kary. Państwowa Służba Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Transportu zapowiada regularne kontrole przestrzegania parametrów wagowych przez kierowców ciężarówek.

 1. Okresowe ograniczenia na Białorusi

Również na Białorusi w okresie od 23.05 przez całe lato na drogach krajowych z nawierzchnią asfaltową obowiązują ograniczenia temperaturowe. Dotyczą one samochodów ciężarowych o nacisku na pojedynczą oś powyżej 6 ton. Zakaz przejazdu rozpoczyna się od godz. 11:00 dо 20:00 przy temperaturze powietrza przekraczającej +25 stopni Celsjusza.

Zakaz ruchu w tym czasie nie dotyczy transportu pasażerów, żywych zwierząt, kwiatów, mieszanek betonowych i asfaltowo-betonowych, ładunków niebezpiecznych, towarów szybko się psujących, ziarna siewnego, ładunków związanych z likwidacją sytuacji nadzwyczajnych oraz pomocy humanitarnej.

 1. Tymczasowe zakazy w Kazachstanie

Letnie zakazy ruchu obowiązują także w Kazachstanie (w okresie do 01.06 do 31.08) gdy termometr wskaże +25 stopni Celsjusza. Dotyczą one ciężarówek z naciskiem na pojedynczą oś przekraczającym 8 ton, ale tylko w niektórych obwodach.

 1. Czasowe ograniczenia w Ukrainie

Także Federacja Rosyjska wprowadza na niektórych trasach ograniczenia w ruchu ciężarowym w związku z wysoką temperaturą powietrza. Obecnie zakaz obowiązuje w Dagestanie na drodze Р215 oraz А167 w ciągu dnia od 10:00 do 22:00 do 31.08. Letnie ograniczenia w Rosji obowiązują w przypadku, gdy temperatura przekroczy +32 stopnie Celsjusza. Jeśli tak się właśnie stanie, również w innych regionach na drogach zaczną działać czasowe ograniczenia ruchu dla pojazdów dokonujących przewozu  ciężkich ładunków.

 1. Zakazy w stolicy Mołdawii

Podobne ograniczenia funkcjonują w stolicy Mołdawii od godz. 10.00 do 22.00 i dotyczą pojazdów ciężarowych powyżej 20 ton w dniach, gdy temperatura przekroczy +30 stopni Celsjusza.

 1. Podsumowanie

Temperaturowe ograniczenia ruchu ciężarówek na Wschodzie wprowadza się w związku z dużymi, letnimi upałami i koniecznością ochrony dróg przed zniszczeniem w tym okresie. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania tras i przewozu przesyłek. Zapominalscy będą musieli skorzystać ze specjalnie wyznaczonych miejsc postojowych dla środków transportu. Ci bardziej niesubordynowania mogą otrzymać mandat za łamanie przepisów. Na terenie państw, gdzie obowiązują zakazy będzie prowadzona stała kontrola ruchu ciężarówek.

Informacja za: www.truckban.info/pl, www.zmpd.pl, www.pspdgdynia.pl, www.e100.eu, www.trackerinfo.eu, www.trafficban.com