Transport drogowy – gdzie wolno używać łańcuchy
Transport drogowy – w jakich krajach można używać łańcuchy
Wiele krajów wymaga stosowania łańcuchów przeciwślizgowych w określonych warunkach. Każdy kierowca, który wjeżdża na drogę pokrytą śniegiem może stosować łańcuchy. Jednak na niektórych drogach kierowcy posiadają obowiązek założenia łańcuchów. O tym obowiązku mówi znak C-18. Dotyczy on minimum dwóch kół napędowych (oczywiście zgodnie z art. 60 ust. 3 Kodeksu drogowego – nie wolno stosować łańcuchów jeśli odcinek oznaczony znakiem C-18 nie będzie oblodzony lub pokryty śniegiem). Często pod znakiem umieszczona zostaje tabliczka T-23, która oznacza, że nakaz używania łańcuchów dotyczy tylko pojazdów określonych na tabliczce (np. samochód pow. 3,5 tony).
Łańcuchy warto zawsze wozić przy sobie, bo pogoda lubi zaskakiwać. O utrudnieniach na górskich trasach informują między innymi komunikaty na stronie internetowej GDDKiA. Warto zaglądać na stronę: http://www.gddkia.gov.pl/pl/21/mapa-warunkow-drogowych, gdzie znajdziemy aktualną mapę warunków drogowych. Trzeba wiedzieć, że za niezastosowanie się do nakazu wynikającego ze znaku C-18 -kierowcy grozi mandat w wysokości 200 zł i 1 punkt karny. Z kolei za nałożenie łańcuchów na czarnej, pozbawionej śniegu lub lodu nawierzchni kierowca może być ukarany mandatem w wysokości 100 zł.
Łańcuchy u naszych sąsiadów:
– CZECHY: Zakaz używania opon okolcowanych. Łańcuchy dozwolone tylko na ośnieżonych i oblodzonych drogach. W górach obowiązuje jazda na oponach zimowych. Za brak zimówek grozi wysoki mandat. Trzeba też pamiętać o obowiązku jazdy z włączonymi światłami przez cały rok.
– SŁOWACJA: Zakaz używania opon okolcowanych. Łańcuchy dozwolone tylko na ośnieżonych i oblodzonych drogach. Obowiązkowe zimówki (od 15 listopada do 31 marca). Jazda na światłach przez 24 godziny obowiązkowa od 15 października do 15 marca.
– NIEMCY: Zakaz używania opon okolcowanych. Dozwolone używanie łańcuchów przeciwślizgowych. W regionach górskich, w warunkach zimowych, o konieczności używania łańcuchów przeciwślizgowych przypominają znaki drogowe. Pojazd nie wyposażony w łańcuchy nie może przekraczać prędkości 50 km/h. Pojazd ma być wyposażony zgodnie z warunkami atmosferycznymi. W zimie opony mają więc być przystosowane do warunków drogowych. Za niespełnienie warunków grozi mandat w wysokości 40?, a jeśli pojazd utrudnia ruch mandat wyniesie 80?.
– ROSJA: Dozwolone używanie opon okolcowanych (nawet zalecane na Syberii oraz w regionach dalekowschodnich). Brak obowiązku, lecz zalecane w warunkach zimowych używanie opon zimowych. Dozwolone używanie łańcuchów.
– LITWA: Obowiązkowe opony zimowe od 10/11 do 01/04. Dozwolone używanie opon okolcowanych od 01/11 do 01/04 (obowiązkowa naklejka, że takie opony ma pojazd). Dozwolone jest również używanie łańcuchów.
– BIAŁORUŚ: Brak obowiązku używania opon zimowy. Ich używanie jest jednak wskazane w okresie zimowym. Dozwolone są zarówno łańcuchy, jak i opony okolcowane.
– UKRAINA: Nie ma obowiązku używania opon zimowy, aczkolwiek ich używanie jest wskazane w okresie zimowym. Dozwolone są zarówno łańcuchy, jak i opony okolcowane.