Rynek magazynowy w Polsce ? raport 2014 roku
Ubiegły rok był wyjątkowy pod względem napływu kapitału i nowych inwestorów. Szczególnie jeśli chodzi o rynek magazynowy, cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Odnotowano bowiem rekordowy poziom nowej podaży. Łącznie oddano do użytku ponad milion m2 powierzchni magazynowych. Tak pozytywne informacje płyną z najnowszego raportu Colliers International – wiodącej agencji nieruchomości komercyjnych w Polsce i na świecie.
Czas dynamicznego rozwoju
Rok 2014 zdecydowanie należy zaliczyć do udanych jeśli chodzi o rynek magazynowy w Polsce. Był to czas dynamicznego rozwoju, w którym ukończono projekty o łącznej powierzchni blisko
1,1 mln. m2. Jest to wynik znacznie wyższy niż w latach poprzednich. Łączna podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej na głównych rynkach w kraju wyniosła ponad 8,8 mln m2. Wolumen transakcji był również bardzo wysoki; podpisano umowy najmu na ponad 2,5 mln m2. Aż 71% popytu stanowiły nowe umowy (29% renegocjacje). Wolumen transakcji inwestycyjnych w polskim sektorze magazynowym w 2014 r. przekroczył 700 mln euro, co świadczy o dużym zainteresowaniu obiektami magazynowymi ze strony inwestorów. Także wskaźnik pustostanów odnotował spadek i ukształtował się na poziomie 5,5%.
Podaż na głównych rynkach
Głównym rynkiem magazynowym w Polsce pozostaje Warszawa. Na koniec grudnia 2014 r. łączna podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w trzech warszawskich strefach osiągnęła 2,76 mln m2. W minionym roku ukończono tam łącznie pięć dużych projektów o całkowitej powierzchni ok. 38 tys. m2. (budowie znajduje się jeszcze 51 tys. m2). Niewynajętych pozostało zaledwie 7,1% (o połowę mniej niż rok wcześniej). W analizowanym okresie podpisano aż 227 umów najmu na 863 tys. m2.
Drugim co do wielkości rynkiem magazynowym jest Górny Śląsk. W ciągu ostatnich 12 miesięcy podaż nowoczesnych powierzchni przekroczyła tam poziom 1,56 mln m2, co stanowi wzrost o ok. 89 tys. m2. w stosunku do roku poprzedniego. Popyt wyniósł natomiast 373 tys. m2.(podpisano 56 umów najmu) Obniżył się też wskaźnik pustostanów i wyniósł 8,5%. Pięć projektów o łącznej powierzchni 122,4 tys. m2. pozostaje nadal w budowie.
W regionie łódzkim zasoby powierzchni magazynowych wyniosły w ubiegłym roku 1,13 mln m2. Podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 272,9 tys. m2. Wskaźnik pustostanów wyniósł tam 3,9%. W Polsce centralnej w budowie pozostaje obecnie 45,5 tys. m2., z których 65% jest już zabezpieczone umowami.
Na poznańskim rynku podaż wzrosła o ok. 269 tys. m2. Obecnie powstaje tam dziewięć projektów o łącznej powierzchni ok. 215 tys. m2., sprawiając tym samym, że Poznań dysponuje największym wolumenem budowanej powierzchni spośród wszystkich analizowanych rynków. W 2014 r. najemcy podpisali umowy na łączną powierzchnię 383 tys. m2. (drugi co do wielkości wynik na rynku), a wskaźnik pustostanów zmalał do 0,6%.
Warto też wspomnieć, że największym wzrostem podaży spośród analizowanych rynków w ubiegłym roku charakteryzował się Wrocław. Oddano tam do użytku siedem projektów o łącznej powierzchni 348,8 tys. m2. W analizowanym okresie odnotowano też znaczący spadek wskaźnika pustostanów z 10,5% do 2% niewynajętej powierzchni.
Trójmiasto odnotowało z kolei aż o 52 tys. m2. więcej powierzchni magazynowych niż przed rokiem. Obecne zasoby wynoszą tam blisko 258 tys. m2. W budowie pozostają trzy projekty o powierzchni 66,4 tys. m2. Wskaźnik pustostanów na trójmiejskim rynku wyniósł 4,8%.
Także w Krakowie całkowite zasoby powierzchni magazynowej znacznie wzrosły w stosunku do roku ubiegłego i wyniosły ponad 171 tys. m2. Popyt był niemal trzykrotnie wyższy niż w 2013 r. i wyniósł 54,5 tys. m2. W budowie znajdują się dwa projekty o powierzchni 23,9 tys. m2. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmalał też wskaźnik pustostanów i osiągnął wynik 5,8% (z 9,7% rok wcześniej).
Na najmniejszym analizowanym rynku ? w Szczecinie, podaż wzrosła aż o 50%. Jego zasoby wynoszą 73 tys. m2. Wszystkie istniejące projekty magazynowe klasy A są tam już w pełni wynajęte.
Spodziewany jest także dalszy rozwój mniejszych rynków logistycznych jak Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Opole.
Podsumowując
Prognozy dla rynku magazynowego na 2015 rok są bardzo dobre. W budowie pozostaje aż 685,5 tys. m2, z których blisko 70% jest już wynajęte. Zauważalna jest również wysoka liczba planowanych projektów. Analitycy spodziewają się wzrostu popytu na powierzchnie magazynowe przede wszystkim ze strony firm z sektora e-commerce oraz firm zagranicznych, lokalizujących swoje centra dystrybucyjne w Polsce.
Informacja za www.colliers.com/pl