Ułatwienia dla kierowców posiadających viaAUTO

Rate this post

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadza od 15 lipca ułatwienia dla posiadaczy urządzeń viaAUTO, poruszających się samochodami o DMC do 3,5 tony odcinkami autostrady A2 i A4. Zostaną wydzielone bowiem specjalne pasy ruchu, na których będzie można wnosić opłaty za przejazd wyłącznie elektronicznie, zamiast manualnie.

viaAUTO

Dla kogo viaTOLL?

Przejazd odcinkami autostrad A2 na odcinku Konin ? Stryków i A4 Bielany Wrocławskie ? Sośnica, zarządzanych przez GDDKiA jest płatny godnie z Ustawą o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym. Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL zaczął funkcjonować w Polsce od 3 lipca 2011 roku i zastąpił on pobieranie opłat za pomocą winiet (kart opłaty drogowej). Opłacie elektronicznej podlegają pojazdy samochodowe lub zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusy, natomiast pozostałe pojazdy mogą dobrowolnie przystąpić do systemu i regulować należność bezobsługowo.

System viaTOLL jest oparty na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Opłata elektroniczna pozwala na uiszczenie opłaty za przejazd płatną autostradą bez konieczności zatrzymywania się. Kierowca musi podjechać jedynie pod szlaban na właściwym pasie ruchu, a ten automatycznie otworzy się.

 

System dobrowolny dla lekkich pojazdów

Jak już wspomniano wcześniej korzystanie z systemu viaTOLL jest dobrowolne dla kierowców prowadzących samochód osobowy, samochód osobowy z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej samochodu i przyczepy ? 3,5 tony, samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej ? 3,5 tony, samochód dostawczy z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej samochodu i przyczepy ? 3,5 tony, mikrobus z liczbą miejsc siedzących 9 lub mniej (łącznie z kierowcą) oraz mikrobus z liczbą miejsc siedzących 9 lub mniej (łącznie z kierowcą) z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej samochodu i przyczepy ? 3,5 tony. Kierowcy tych pojazdów mogą decydować, czy chcą płacić za przejazd manualnie w przeznaczonych do tego miejscach poboru opłat, czy w sposób elektroniczny (od czerwca 2012 roku). Stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 2 wynosi 0,10 zł.

Aby skorzystać z e-myta należy zakupić urządzenie pokładowe viaAUTO. Jest to jednostka, która przesyła zakodowane w niej informacje o pojeździe do przekaźników zainstalowanych na bramkach. Przykleja się je na przedniej szybie, za lusterkiem wstecznym. ViaAUTO można przenosić między pojazdami, inaczej niż ma to miejsce w przypadku samochodów ciężarowych.

 

Pasy szybkiej płatności dla samochodów osobowych i dostawczych

Już za kilka dni GDDKiA wprowadzi znaczne ułatwienia dla posiadaczy urządzeń viaAUTO, dedykując im wydzielone, pomarańczowe pasy szybkiej płatności. Na placu poboru opłat będzie trzeba wybrać wskazany przez znaki pas, właściwy do rodzaju płatności i pojazdu.

W związku z nowym udogodnieniem operator od kilku dni udostępnia klientom specjalną promocję pod nazwą „viaAUTO za 100”. Do końca sierpnia bieżącego roku jednostkę pokładową można nabyć bowiem w atrakcyjnej cenie 100 pln wraz z bezpłatnym doładowaniem o wartości 50 zł w wybranych Punktach Obsługi Klienta i Punktach Dystrybucji. Normalnie koszt zakupu urządzenia wynosi 135 pln.

 

Zalety posiadania urządzenia

ViaAUTO jest przeznaczone dla wszystkich kierowców, którzy nie lubią stać w korkach na autostradzie. Teraz dzięki wyznaczonemu pomarańczowemu pasowi ruchu, dedykowanemu dla użytkowników viaAUTO, można będzie zapłacić bez zatrzymywania samochodu. W ten sposób można oszczędzić nie tylko czas, ale i paliwo. Za każdym razem, gdy pojazd zjeżdża z autostrady, zostaje naliczona opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi płatnej. Urządzenie jest małe i łatwe w montażu, a przy tym można zastosować je także w innym samochodzie, gdyż nie jest ono przypisane wyłącznie do jednego pojazdu. Dołączenie do systemu viaTOLL nie oznacza rezygnacji z możliwości manualnego uiszczania opłaty za przejazd.

 

Podsumowanie

Usługa viaAUTO to alternatywny sposób wnoszenia opłat za przejazd odcinkami autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i z dnia na dzień przybywa jej zwolenników. Od teraz dzięki uruchomieniu specjalnego pasa płatności dla pojazdów osobowych kierowcy będą mogli jeszcze szybciej ominąć czasochłonną procedurę opłaty manualnej.