„Platon”- opłat za przejazd drogami w Rosji- uwaga zmiany

4.5/5 - (2 votes)

Przewoźniku, jeżeli Twój cel to Rosja- sprawdź co powinieneś wiedzieć

Już 15 listopada 2015 roku startuje system „Platon”- opłat za przejazd drogami w Rosji

Rosja platon opłaty drogowe

Rynek rosyjski stawia przed przewoźnikami nowe obowiązki. System opłat drogowych „Platon” za przejazd płatnymi drogami w Rosji wchodzi w życie 15 listopada tego roku.

Rosja po swojemu komplikuje co, i gdzie może. Teraz będą pobierane opłaty od pojazdów powyżej 12 ton. Szczegółowe informacje na stronie: http://platon.ru/

Do dobrych praktyk należy nadążanie za wymaganiami. Przedsiębiorca transportowy ma oczywiście sprostać zmianom stawianym przez państwo rosyjskie, bo czy istnieje inna możliwość?

Przewoźnik, który będzie podróżował do Rosji (lub przez Rosję), samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 tony, w celu przejazdu drogami płatnymi powinien posiadać urządzenie pokładowe oraz potwierdzone wykupienie trasy. Lepiej nie czekać do ostatniej chwili i dokonać rejestracji z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli kierowca będzie próbował przejechać „bez opłaty”, grozi mu grzywna w wysokości 5000 rubli, karą również zostanie obciążona osoba zlecająca transport oraz właściciel firmy.

Kontrolę mobilną będzie przeprowadzało blisko 100 specjalnych samochodów, a stacjonarną co najmniej 480 postów kontroli wyposażonych w najnowsze urządzenia foto i wideo. Uwaga, w przypadku tych urządzeń spieranie się o wystąpienie „błędu ludzkiego”, będzie nieuzasadnione. System nalicza podatek drogowy za rzeczywiście przejechaną odległość.

 

6 wskazówek z systemu „Platon”

 1. start 15 listopada 2015r.
 2. opłata od ciężarówek o DMC powyżej 12 ton
 3. 50 775 km, długość dróg płatnych
 4. 481 bramek kontrolnych
 5. 100 samochodów, kontrola mobilna
 6. 3,73 rubla, koszt przejechania jednego kilometra

 

Jaki mandat za przejazd bez opłaty w Rosji?

Wysokość kar określa art.12.21.3 Kodeksu Administracyjnego Federacji Rosyjskiej. Szczegółowe informacje na http://platon.ru/about/fines/

 

 1. kara dla kierowcy 5000 rubli
 2. kara dla osoby zlecającej (odpowiedzialnej) za transport 40 000 rubli
 3. kara dla właściciela firmy (przy działalności jednoosobowej) 40 000 rubli
 4. kara dla osoby prawnej (w przypadku spółek) 450 000 rubli
 5. W przypadku ponownego popełnienia wykroczenia opłata jest wyższa:
 • dla osoby zlecającej (odpowiedzialnej) za transport 50 000 rubli
 • dla właściciela firmy (przy działalności jednoosobowej) 50 000 rubli
 • dla osoby prawnej (w przypadku spółek) 1000 000 rubli

Pytanie o to, które z rynków zagranicznych stanowią szansę dla polskiej branży transportowej, zadają sobie przewoźnicy i spedytorzy. Mimo, iż trudna sytuacja polsko- rosyjska (wprowadzenie embarga), spowodowała wielomilionowe starty to- Polska branża przewozów drogowych wielokrotnie udowodniła, że jest nie tylko sprawna, ale i elastyczna.

Z całą pewnością ponownie znajdzie siły, aby dostosować się do nowych warunków. Jeżeli Twój cel to Rosja – powinieneś nadążyć za zmianami.

Informacje dotyczące rejestracji w systemie oraz procedury związane z płatnościami i funkcjonowanie systemu oraz jego specyfiki można znaleźć na stronie http://platon.ru/ lub www.e100.eu