Trackingu pojazdów dla przewoźnika
Tracking to możliwość śledzenia przesyłek po numerze listu przewozowego lub za pomocą nadajników GPS umieszczonych w samochodach. Pierwszy sposób wykorzystywany jest najczęściej w firmach kurierskich, z których usług korzystają klienci indywidualni, drugi zaś sprawdza się doskonale w zarobkowym transporcie drogowym.
Monitoring niewątpliwie zwiększa bezpieczeństwo kierowców, pojazdów i przewożonych w nich ładunków, a także stanowi cenne źródło danych, pozwalające efektywnie zarządzać flotą i optymalizować koszty w transporcie.
Zalety
Możliwość monitoringu pozwala właścicielom firm transportowych na oszczędności i zwiększenie wydajności, ponieważ dzięki niemu można przejrzeć przebytą trasę, porównać prędkość, przebieg i zużycie paliwa oraz otrzymać informacje o emisji CO2. W ten sposób można z łatwością wpływać na zachowania kierowcy na drodze i jego ekologiczną jazdę, co wiąże się ze znacznym ograniczeniem kosztów operacyjnych. Właściciel firmy lub kierownik ds. transportu mogą prawie natychmiast podjąć odpowiednie działania, mające na celu ograniczenie zużycia paliwa, ryzyka przekraczania dozwolonych prędkości czy zanieczyszczeń.
System rejestruje również godziny pracy kierowcy, okresy bezczynności oraz zapamiętuje miejsca, w których znajdował się pojazd w ciągu ostatnich kilkudziesięciu dni. W przypadku kradzieży pojazdu można łatwo zlokalizować jego pozycję. Niektóre systemy w przypadku zagrożeń prawie natychmiast łączą się z odpowiednimi służbami interwencyjnymi.
Z drugiej strony udostępnienie swoich samochodów do trackingu stanowi przewagę konkurencyjną dla wielu przewoźników. Zleceniodawcy bowiem cenią sobie możliwość zdobywania informacji o aktualnym położeniu samochodów, przewożących ich towary i łatwej komunikacji z użytkownikiem pojazdu.
Jak to działa?
Operatorów systemów telematycznych dla biznesu transportowego jest naprawdę wiele więc firmy przewozowe mogą skorzystać z ich bogatej oferty produktowej. Programy do śledzenia pojazdów są w większości podobne i pozwalają określić w czasie rzeczywistym pozycję każdego auta należącego do floty.
Najczęściej w pojeździe (wewnątrz deski rozdzielczej lub na przedniej szybie) montuje się specjalne urządzenie z odbiornikiem GPS, nadajnikiem GSM, a także czujnikiem grawitacyjnym. Urządzenie to tanowi stały kanał komunikacji i łączności floty z biurem. Urządzenie rejestruje każdy ruch pojazdu i zapewnia szczegółowe dane o sposobach jego eksploatacji. Możliwość śledzenia pojazdu odbywa się online za pośrednictwem komputera. Wystarczy zalogować się do danej usługi aby mieć na bieżąco wgląd na mapie do każdej zarejestrowanej jednostki, przydzielać określone zadania i zarządzać czasem pracy kierowcy. Dostęp do informacji jest jednak możliwy tylko dla zarejestrowanych użytkowników po wprowadzeniu hasła. Program umożliwia także generowanie dokładnych raportów lub tablic wskaźników na podstawie parametrów zapisywanych przez system.
W dużych przedsiębiorstwach, w których zatrudnionych jest wielu kierowców stosuje się zazwyczaj większe urządzenia do nawigacji GPS. Są one połączone z biurem i w czasie rzeczywistym na ekranie monitora wyświetlają czytelne instrukcje graficzne lub mówione, wyznaczające kierowcy określone zadania. Kierowca może także z łatwością zgłaszać czas pracy i wysyłać inne wiadomości do firmy. Urządzenia te planują również najlepszą trasę, pozwalają uniknąć korków i pokazują przewidywany czas dotarcia do celu.
Wszystkie systemy na jednej mapie
Do nowości na rynku należy z pewnością moduł kalkulacyjny tras z funkcją trackingu – TC eMap?. Jest to produkt znanej niemieckiej firmy TimoCom Soft- und Hardware GmbH, która jest producentem wiodących platform zleceń dla przewoźników i spedytorów (zarówno na rynku Spot, jak i na rynku zleceń kontraktowym). TC eMap? wdrożono w czerwcu 2013r. i cieszy się on ogromną popularnością wśród dysponentów. Obecnie z programem zintegrowanych jest ponad 70 dostawców telematycznych z całej Europy.
Dzięki temu modułowi można na jednej mapie monitorować pozycje wielu pojazdów, które korzystają z różnych systemów telematycznych. Dla przewoźnika oznacza to, że nie będzie on musiał już udostępniać zleceniodawcom swoich loginów i haseł do programu truckingowego danego producenta, a to zapobiegnie na pewno wyciekowi poufnych informacji. Wszystkie dane są dostępne w określonym przez przewoźnika co do minuty przedziale czasowym i dotyczą wyłącznie wglądu w aktualną pozycję pojazdu i prędkość z jaką się porusza.
Dodatkowo udostępniając w TC eMap? pojazdy do trackingu przewoźnik zdobywa przewagę konkurencyjną, nad firmami które z tej usługi nie korzystają. Jako partner handlowy taki przewoźnik jest bowiem bardziej wiarygodny dla potencjalnego zleceniodawcy, a jego towar bezpieczniejszy. Oprócz tego program poprawia przepływ informacji między kontrahentami, pozwala na znaczne oszczędności czasu oraz ograniczenie kosztów połączeń telefonicznych.
TC eMap? zapewnia także przewoźnikowi zaplanowanie najdogodniejszej trasy bezpośrednio z poziomu oferty transportowej, podgląd do bieżącej sytuacji na drogach w całej Europie oraz szczegółową kalkulację kosztów przejazdu, co może stanowić podstawę do negocjacji cen ze zleceniodawcą. Wszystko to jest możliwe niezależnie od systemu telematycznego, w który jest wyposażony pojazd.
Podsumowanie
Dzięki systemom telematycznym można szybko dostosować swoją firmę do pojawiających się nowinek, a także podejmować odpowiednie decyzje poparte rzetelnymi danymi. Śledzenie pojazdów pozwala przewoźnikom na spore oszczędności, wpływa znacznie na poprawę środowiska oraz jest sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa (zarówno na drodze, jak i w kwestii zabezpieczenia towarów). Jednocześnie tracking jest elementem przewagi konkurencyjnej w walce o międzynarodowych zleceniodawców.