Jak dobrze zaplanować trasę?
Każdy kierowca zanim wyruszy w drogę, powinien dobrze zaplanować trasę swojego przejazdu. Dobrze jest uwzględnić nie tylko samą podróż, miejsce załadunku i rozładunku, czy ewentualny tranzyt przez inne państwo. Warto także wziąć pod uwagę chociażby postoje na monitorowanych parkingach, stacje benzynowe, punkty POI (punkty użyteczności publicznej), czy różnice w prawie drogowym w poszczególnych państwach. Wszystko to pomoże zapewnić nie tylko bezproblemowy dojazd i powrót, ale także komfort psychiczny kierowcy i bezpieczeństwo podróży.
Kto odpowiada za planowanie?
Wiele dużych firm ma osobę, która zajmuje się ustaleniem trasy i czasu pracy kierowcy, zanim ten wyruszy w drogę. Dyspozytor korzystając z możliwych dostępnych środków, wybiera optymalną trasę, uwzględniając przejazd, postoje i inne ważne parametry i zaznajamia z wynikami kierowcę. Jednak znaczna większość musi robić to na własną rękę. To kierowca jest odpowiedzialny za terminowe i bezpieczne dostarczenie ładunku do celu. Na szczęście dzisiaj przewoźnicy mają do dyspozycji mnóstwo różnych nowoczesnych urządzeń i akcesoriów elektronicznych aby ułatwić sobie planowanie trasy. Rozwiązania te są proste do wdrożenia i pomocne przy planowaniu.
Tradycyjne środki przekazu
Kiedyś niezbędny był atlas samochodowy. Dzięki niemu można uzyskać dostęp do map drogowych państw i planów poszczególnych miast. Jak się okazuje atlas do tej pory jest z powodzeniem wykorzystywany przez gro kierowców, którzy stawiają na tradycyjne metody planowania trasy. Mogą oni liczyć także na zdobyte wcześniej doświadczenie. Wszak niektóre odcinki pokonują od lat. Nie zawsze jednak jeżdżenie na pamięć popłaca. Należy pamiętać, że w miastach prowadzonych jest wiele remontów i co chwila pojawiają się nowe znaki.
Zawsze przyda się także CB radio, gdzie na kanale 19 możemy komunikować się z innymi pojazdami. Dzięki temu możemy uzyskać informacje o stanie dróg, utrudnieniach w ruchu oraz miejscach postoju policji i służb drogowych. W większości dużych miast, jest grupa osób, która pomaga w pokonaniu trudności związanych z nieznajomością ulic i lokalizacji różnych miejsc docelowych.
Programy do planowania tras
Technika stale się rozwija i tak naprawdę dzisiaj aby zaplanować trasę wystarczy tylko telefon komórkowy z dostępem do Internetu i odbiornikiem GPS (np. smartfon). Od telefonu lepsze okazać się mogą np. notebooki i palmptopy, które są zminiaturyzowanymi przenośnymi komputerami, dającym jednocześnie możliwość używania ich jako telefon komórkowy. Można także korzystać z laptopa (neetbooka), czyli komputera osobistego. Wszystkie te urządzenia posłużą dobrze zarówno do planowania, jak i rozrywki.
W urządzeniach tych wykorzystać można oprogramowanie nawigacyjne typu AutoMapa, która jest jednym z liderów na polskim rynku. Wyznacza ona przejazd po polskich i europejskich drogach, nawigując do precyzyjnych adresów punktowych przypisanych do konkretnych budynków. Z wyprzedzeniem powie nam, gdzie i jak jechać. Jest ona dobrze przystosowana do samochodów ciężarowych, dostarczając także informacje o wysokości wiaduktów, informacje o ograniczeniu tonażu oraz dane konieczne dla przejazdów nienormatywnych. Uwzględnia również ograniczenia czasowe.
Dobrym pomysłem do planowania podróży jest program komputerowy, który oprócz wyznaczenia wybranej trasy, wyboru tras alternatywnych, możliwości dodania etapów lub określenia dodatkowych parametrów, takich jak wybór najkrótszej czy najszybszej trasy, omijanie płatnych odcinków dróg itp. może być jednocześnie modułem kalkulacyjnym. Dzięki takiemu programowi można natychmiast obliczyć wszelkie koszty przejazdu oraz koszty dodatkowe (jak np. opłaty drogowe) dla wybranej trasy. Przykładem takiego rozwiązania jest TC eMap?, który jest powiązany z giełdą transportową i platformą przetargową firmy TimoCom.
Mapy elektroniczne zazwyczaj są stale aktualizowane, co bierze górę nad tradycyjnym atlasem, który trzeba co jakiś czas wymieniać. Oczywiście żadne, nawet najlepsze narzędzie nie zagwarantuje nam, ze nie natrafimy na korki w danym rejonie, czy chociażby dobrą pogodę.
Pamiętajmy także, że trasę warto zaplanować dużo wcześniej, niż siedząc już za kierownicą samochodu. GPS ma za zadanie doprowadzenie nas do celu, jednak jeśli nie będziemy mieć aktualnego oprogramowania, może okazać się ono zawodne (np. brak na mapie niektórych nowych dróg, zjazdów itp.).
Dobrze zaplanuj odpoczynek
Jak wspomniano wcześniej, planując trasę, warto zwrócić uwagę też na inne aspekty podróży. Podstawowym jest zapewnienie kierowcy odpoczynku, a tym samym jego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa przewożonego ładunku. To właśnie podczas postoju na parkingach najczęściej dochodzi do napadów, kradzieży towaru czy paliwa. Wybór właściwego parkingu może zagwarantować spokojny odpoczynek i zminimalizować ryzyko strat. W naszym kraju wciąż brak jest niestety dostatecznej liczby parkingów spełniających standardy bezpiecznego miejsca postojowego, a to wpływa niekorzystnie na planowanie podróży. W tej kwestii pomocne mogą być informacje zawarte np. na stronie http://etransport.pl/dobry_parking, gdzie znajdziemy mapę z wyznaczonymi bezpiecznymi punktami przyjaznymi kierowcom. Użytkownicy na forum oceniają jakość świadczonych usług na danym parkingu. Sami możemy dołączyć do ich grona i wytypować najlepsze miejsca.
Podsumowanie
Każdy kierowca może wcześniej wygodnie zaplanować trasę dzięki nowoczesnym systemom nawigacyjnym. Może on np. najpierw określić podróż na ekranie swojego komputera, a następnie wgrać oprogramowanie do jednego z urządzeń GPS. Może korzystać z różnych aplikacji i systemów dostępnych w Sieci lub zdać się na bardziej tradycyjne metody, jak atlas, zrobione wcześniej notatki, czy CB radio. We wszystkim jednak należy zachować ostrożność i umiar. Żaden program komputerowy bowiem nie pomyśli za nas, może także ulec awarii. Mapy papierowe natomiast mogą okazać się nieaktualne. Będąc już w drodze należy zaufać intuicji i bezwzględnie stosować się do przepisów ruchu drogowego.