Białoruś i system płatniczej kolejki na granicy
Białoruś – system płatniczy e-kolejka
Prezydent Białorusi podpisał dekret nr 305 mówiący o wprowadzeniu elektronicznej płatne kolejki środków transportu na przejściach granicznych. Wszystko wskazuje na to, że ów system pojawi się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Wprowadzenie systemu ma przede wszystkim usprawnić przejścia przez białoruską granicę osób fizycznych, pojazdów i towarów.
Operatorem systemu, a jednocześnie twórcą odpowiedniego oprogramowania jest Beltamożserwis, będzie on otrzymywał wszystkie środki pobierane od osób przekraczających granicę w systemie e-kolejki.
Nie powinien dziwić fakt, że właściwie trudno podać więcej szczegółów oprócz tych powyższych. Wiadomo jeszcze z całą pewnością, że zebrane środki będą przeznaczone na utrzymanie systemu płatniczego.
Ile natomiast będzie kosztować przekroczenie granicy Białorusi w systemie e ?kolejki nie zostało jeszcze ustalone. Cena ma zostać określona przez Radę Ministrów Białorusi, ona także określi, na których przejściach granicznych za pól roku system zacznie działać.
Niestety nie wiadomo również, jak system będzie działała. Jedno, co dziś wiadomo, a co nie jest raczej pozytywnym aspektem to fakt, że system ma działać tylko w jednym kierunku ? będzie można z niego skorzystać jedynie na wyjeździe z Białorusi. By system działał na przejściach granicznych po drugiej stronie, powinny go wprowadzić państwa graniczące z Białorusią.
Jako, że e-kolejka będzie płatnym systemem, nie wszyscy będą chcieli z niej skorzystać. Ci, którzy zrezygnują ze skorzystania z elektronicznej płatnej kolejki środków transportu prawdopodobnie będą zmuszeni oczekiwać dłużej niż zazwyczaj na przekroczenie granicy, gdyż funkcjonariusze straży granicznej i służby celnej w pierwszej kolejności zajmować się będą pojazdami z e-kolejki. Głosy oburzenia pojawiają się przede wszystkim ze strony osób fizycznych, przywoływane są przykłady osób podróżujących z dziećmi, które jeszcze teraz mają uprzywilejowana sytuację i pierwszeństwo przy odprawie. W momencie wprowadzeni systemu właściwie każdy wyjeżdżający z Białorusi postawiony zostanie w sytuacji: ?Płacisz, to jedziesz, nie płacisz ? stoisz.? Nikt nie jest także w stanie przewidzieć, ile pojazdy na dobę zostanie dzięki wprowadzeniu systemowi zostanie przepuszczonych przez granicę.
Jedno jest pewne, planując trasę na Białoruś, a przede wszystkim podróż powrotną trzeba będzie przewidzieć wszelkie aspekty przewozu, by móc zarezerwować miejsc w elektronicznej kolejce. I tak naprawdę sprawność systemu zależeć będzie od wysokości stawki za skorzystanie z niego. Jeśli nie zostanie wygrywana przez Radę Ministrów, e-kolejka może przynieść dla wszystkich wiele korzyści.