Jak sprawdzić kontrahenta w transporcie?
Obawiasz się, że firma z którą nawiązujesz współpracę jest nierzetelna? Masz wątpliwości co do prawidłowości jej działalności?
Czy wiesz, w jaki sposób zweryfikować czy przedsiębiorstwo, aby sprawdzić, czy nie chce Ciebie oszukać? Poniżej podajemy kilka sposobów ? zarówno tych mniej jak i bardziej skutecznych, a możliwych przy sprawdzaniu wiarygodności naszego kontrahenta.
- Najlepszą, choć nie zawsze do końca wiarygodną opinią na temat przedsiębiorstwa, jest opinia osób bądź firm, które z nim współpracowały. Obecnie powszechna dostępność do Internetu daje szerokie spektrum takiego działania. Należy jednak pamiętać, że negatywne opinie może wyrażać na temat naszego potencjalnego kontrahenta chociażby konkurencja.
- Przede wszystkim nasz kontrahent powinien podać nam numer stacjonarnego telefonu ? pozwoli to na zweryfikowane jego autentyczności -zobacz czy na różnych stronach internetowych jest ten sam numer. Warto także sprawdzić adres siedziby firmy. Mój znajomy niestety nawiązał kiedyś współpracę z oszustem, dopiero po czasie poprosił znajomego, który mieszkał w Anglii, aby ten sprawdził podany adres. Okazało się, że znajdowały się tam? puste magazyny. Zawsze jeśli istnieje możliwość sprawdzenia siedziby, warto to zrobić ? czy to przez rodzinę, znajomych i ich znajomych, często rozsianych po całej Polsce i Europie.
- Jeśli w imieniu kontrahenta, np. spedycji, występuje pracownik, masz pełne prawo zażądać od niego dokumentów, którymi powinien się okazać, najlepiej jeśli byłoby to pełnomocnictwo sporządzone w formie aktu notarialnego lub upoważnienie z potwierdzonymi notarialnie podpisami pracodawcy.
- Bardzo skutecznym sposobem jest oczywiście sprawdzenie przedsiębiorstwa za pomocą numeru NIP oraz REGON. Dlatego też w pierwszej kolejności warto zajrzeć na:
- https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/Search.aspx. jest to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, która prowadzi spis przedsiębiorstw osób fizycznych,
- http://www.stat.gov.pl/regon/ strona Portalu informacyjnego Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie przedsiębiorca także musi zgłosić podjętą działalność,
- http://www.krs-online.com.pl/ – Krajowy Rejestr Sądowy to baza między innymi istniejących spółek ? z ograniczoną odpowiedzialności, akcyjnych, komandytowych,
- http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl to rejestr, który zawiera dane wszystkich płatników podatku VAT w całej Unii Europejskiej.
- http://vat-number-validation.eu/vat-ue/ to także rejestracja podatników VAT.
- Istnieje możliwość potwierdzenia zgodności między krajem, miejscem rejestracji pojazdu a siedzibą firmy potencjalnego kontrahenta: http://www.tablicerejestracyjne.pl/tablice-rejestracyjne.
- Kolejnym krokiem może być stwierdzenie, czy polisa ubezpieczeniowa nie została sfałszowana. W tym celu istnieje możliwość wykonania telefonu do zakładu ubezpieczeniowego, którego nazwa widnieje na polisie i zweryfikowanie, czy jest on ich klientem i czy posiada aktualną polisę.
W każdym przypadku, kiedy podejrzewamy choć odrobinę, że nasz kontrahent chce nas oszukać warto przejrzeć wszelkie informacje na jego temat w Internecie, sięgnąć po przytoczone powyżej sposoby, lepiej dmuchać na zimne niż ponieść straty przez własną nieostrożność.
Źródło: www.cds-odszkodowania.pl