Spółka w UE za 1 Euro? SUP

4/5 - (1 vote)

euroBędziesz mógł założyć spółkę w UE już za 1 euro

25 maja przyjęto projekt nowych przepisów, które pozwalają na zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Unii Europejskiej.

Rejestracja będzie mogła odbyć się przez Internet, a do jej założenia wystarczy jedno euro.

Według przyjętych założeń projektu ograniczone mają być koszty i ciężary administracyjne związane z zakładaniem spółek w innych krajach Unii Europejskiej. Jest to z pewnością ułatwienie, na którym mogą skorzystać przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstw.

Państwa unijne zostają zobowiązane do wprowadzenia w prawie krajowym pojęcia jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością . Wspólna nazwa dla takiej formy spółki ma brzmieć: Societas Unius Personae ? SUP.

Zgodnie z założeniami projektu tej dyrektywy SUP będzie można zarejestrować on-line na podstawie elektronicznych wniosków przygotowanych przez państwa wspólnotowe. Minimalny kapitał spółki do jedno euro lub jego równowartość w państwa, które w strefie euro nie są.

Wszystkie państwa będące członkami Unii Europejskiej będą zobowiązane do wprowadzenia przepisów chroniących wierzycieli takiej spółki w przypadku bankructwa, może to być chociażby wymóg ustanowienia rezerw finansowych.

Parlament Europejski pracuje nad ostateczną wersją przepisów.