Ecotaxe dopiero na jesieni

Rate this post

ecotaxe (2)Ecotaxe dopiero na jesieni

Przedsiębiorcy transportowi wykonujący przewozy drogowe po francuskich autostradach i drogach krajowych mogą na razie odetchnąć z ulgą. Zapowiadany na 01 lipca nowy podatek ekologiczny Ecotaxe (patrz nasze info tutaj), wprowadzany przez państwo, został przesunięty na jesień 2013r.

Ecotaxe obejmie ponad 15 tyś. km dróg i obowiązywać będzie wszystkie samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5 t., niezależnie od miejsca ich rejestracji. Będzie on działał równolegle do elektronicznego systemu opłat za autostrady TIS PL. Dla polskich przewoźników oznacza to nic innego, jak brak możliwości darmowego tranzytu przez Francję oraz rejestrację w dwóch różnych systemach opłat drogowych.

 

Jak rozliczać opłaty?

Przewoźnik, którego auta korzystają z francuskich dróg, będzie musiał wyposażyć je w specjalne urządzenia pokładowe. Najlepiej znaleźć takie, które będą obsługiwać jednocześnie system TIS PL i Ecotaxe. Dystrybutorem urządzeń będą w głównej mierze operatorzy kart paliwowych oraz firmy zarządzające francuskimi drogami. Urządzenia OBU będą przyporządkowane do tablic rejestracyjnych pojazdu.

Pojazdy nie będą musiały zatrzymywać się przy specjalnych bramkach lub w punktach poboru opłat, gdyż urządzenie pokładowe działające w systemie satelitarnym GPS będzie automatycznie rejestrować pojazd w systemie poboru opłat i naliczać koszty. Podatek będzie naliczany, gdy pojazd przejedzie przez punkt taryfowy (ok 4.100 stref taryfowych w całym kraju).

Stawka będzie wynosić około 0,125 EUR za przejechany kilometr w zależności od ilości osi pojazdu, klasy EURO i masy całkowitej samochodu. Opłatę będzie można rozliczać w systemie Pre-Pay i Post-Pay.

Planowane jest wprowadzenie trzech kategorii pojazdów:

1) 2-osiowe pojazdy < 12 t

2) 2-osiowe pojazdy >= 12 t

3) pojazdy z 3 i więcej osiami

 

Ecotaxe z DKV?

Przewoźnikom drogowym warto polecić współpracę z DKV. Emitent kart DKV jako jedyny pełnoprawny operator opłat drogowych we Francji udostępnia jedno urządzenie pokładowe DKV Box, dzięki któremu można automatyczne naliczyć wszystkie opłaty drogowej we Francji oraz e-myto w Hiszpanii, regulować płatności za parkingi, przejazdy przez tunel Liefkensoek w Belgii i Warnow w Niemczech a także uzyskać atrakcyjne rabaty. W momencie gdy wejdzie w życie Ecotaxe nowa wersja urządzenia DKV Box zacznie automatycznie naliczać kolejną opłatę. Dodatkowo za pomocą specjalnych internetowych raportów na stronach DKV można sprawdzić jakie odcinki pokonał dany pojazd oraz uzyskać podgląd statusu zwrotu podatku. Oprócz tego można optymalnie zaplanować trasę i skalkulować wszystkie opłaty drogowe na terenie całej Europy.

 

Podsumowanie:

Za wdrożenie nowego ekologicznego podatku odpowiada ministerstwo transportu a za jego stworzenie oraz funkcjonowanie konsorcjum Ecomouv.

Po wprowadzeniu Ecotaxe nie będzie już możliwości przejechania przez Francję z pominięciem płatnych dróg. Oznacza to na pewno zwiększenie wydatków dla wszystkich przedsiębiorców transportowych. Należy pamiętać, że wszystkie pojazdy przeznaczone do przewozu towarów o masie całkowitej > 3,5., poruszające się na terenie Francji po płatnych odcinkach dróg, muszą być wyposażone w urządzenie umożliwiające obliczenie podatku ekologicznego. Służby celne, żandarmeria oraz policja będą przeprowadzały kontrole na drogach w celu zapobieganiu oszustwom. Kara za brak urządzenia pokładowego lub nieregularne opłacenie podatku wyniesie 750 EUR.